Makale Gönderin

1) Önlem Dergisi’ne bilimsel makalemi gönderebilir miyim?

Siz dergimizin bunun için uygun olduğunu düşünüyorsanız elbette.

2) Hangi, alanlarda makale gönderebilirim?

Künye kısmında belirttiğimiz gibi İş Sağlığı ve Güvenliği, Yangın Güvenliği, Proses Güvenliği, ATEX, Tehlikeli Kimyasallar, Afet ve Acil Durum Yönetimi, Risk Yönetimi, İş Devamlılığı, Çevre alanlarındaki makalelerinizi gönderebilirsiniz.

3) Sadece bilimsel makale kıstaslarını taşıyan makaleleri mi gönderebilirim?

Hayır. Özgün araştırma sonuçları, gerçekleşmiş proje sonuçları, özgün denemeler gibi çalışmalarınız da bizimle paylaşabilirsiniz.

4) Gönderdiğim makale ya da çalışma kesinlikle yayınlanır mı?

Üzgünüz. Bu konuda size garanti veremiyoruz. Çalışmanız önce editörlerimizin sonra da ilgili danışmanlarımızın süzgecinden geçer. Danışmanlarımızın onayı doğrultusunda web sitemize koyulur.

5) Makale yazım kurallarınız nedir?

Her ne kadar internet üzerinden yayın yapan bir dergi olsak da basılı yayın yapan bilimsel dergilerle benzer hassasiyetleri paylaşıyoruz. Türkçe yazım kurallarına uygunluk birinci şart.  Bilimsel makaleler için, evrensel kurallar çerçevesinde bir beklentimiz var. Özgün araştırma vb. çalışmalarda yazarın inisiyatifi belirleyici olsa da çalışmanızı göndermeden önce şu linki incelemenizi tavsiye ederiz. https://ulakbim.tubitak.gov.tr/sites/images/Ulakbim/eyes2_yazar_1.pdf

6) Daha önce başka yerde yayınlanmış makale ya da çalışmamı gönderebilir miyim?

Elbette.  Çalışmanızın daha geniş kesimlere ulaşmasını ve paylaşılmasını istiyorsanız, önceki yayıncınızın da bir itirazı olmayacaksa daha önce nerede yayınlandığını da belirterek çalışmanızı gönderebilirsiniz.

7) Çalışmamı hangi formatta gönderebilirim?

Sadece ‘word’ formatında. Gönderilen makale ve çalışmanın içindeki fotoğraf, resim, grafik vb. unsurları ise ayrıca ve yüksek çözünürlükte göndermeniz gerekmektedir.

8) Ne kadar uzunlukta bir makale / çalışma gönderebilirim?

İnternetin sağladığı avantajla bir metin kısıtlamamız olmasa da mecranın doğası çok uzun yazıların okunma potansiyelini düşürmektedir. Burada editörlerimiz devreye girerek size yardımcı olacaklardır.

9) Hangi adrese göndereceğim?

10) Sürekli yazar olabilir miyim?

Neden olmasın. Dergimizin ilgi alanına giren konularda uzun soluklu yazacak arzuyu kendinizde buluyorsanız, yayın politikamızla ve içeriğimizle örtüşen bir noktada isek bu konuyu bir karşılıklı konuşmakta fayda var.

2016 Önlem Dergisi